Kolumna Zygmunta

Kolumna Zygmunta pochodzi z 1644  i jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie. Została wystawiona z fundacji jego syna Władysława IV Wazy, który chciał w ten sposób uczcić pamięć swojego ojca. Monumentalny pomnik króla stał poza murami miasta aż do 1818. Koncepcję kolumny opracowali Augustyn Licci i Constantino Tencalla . Brązowy posąg króla pierwotnie złocony wykonał bolończyk Clemente Molli,  a odlew z brązu wykonał królewski ludwisarz Daniel Tym.

Kolumna Zygmunta przechodziła kilka renowacji. Pierwszą w 1743 przeprowadzał Franciszek Dąbrowski. Następną w 1819  wykonali Jakub Kubicki   i Józef Boretti . W 1827 otaczające kolumnę ogrodzenie z żelaznych krat zmieniono na kamienne słupy połączone żelaznymi łańcuchami. W 1854 Henryk Marconi  zaprojektował nowe otoczenie pomnika. Jego podstawa została otoczona żeliwną balustradą i ozdobiona czterema tryskającymi wodą trytonami zaprojektowanymi przez rzeźbiarza Kissa z Berlina, odlanymi z cynku w warszawskiej fabryce Karola Mintera. W latach 1862-1863 przeprowadzane były prace renowacyjne pod kierunkiem Józefa Orłowskiego.

Gruntowną rekonstrukcją w latach 1885-1887   zawiadywał Edward Cichocki. Wówczas zwietrzały trzon kolumny z permskiego zlepieńca  zygmuntowskiego zastąpiono granitowym . W związku z pracami regulacyjnymi przesunięto wtedy pomnik z osi Krakowskiego Przedmieścia ku zachodowi. W latach 1929-1931   podczas prac renowacyjnych przywrócono otoczeniu kolumny pierwotny wygląd usuwając basen, trytony i balustradę.

Kolumna Zygmunta została powalona w nocy z 1 na 2 września 1944, trafiona pociskiem z niemieckiego działa czołgowego.

W 1949  odbudowana (zatuszowano ok. 200 uszkodzeń figury, dorobiono lewą dłoń, szablę i krzyż); z powodu budowy trasy WZ  figurę przesunięto o 6 m w kierunku płn.-wsch. i lekko obrócono. Nowy trzon kolumny został wykonany z granitu strzegomskiego. Uroczysty powrót kolumny nastąpił 22 lipca 1949.

Starsze trzony kolumny są eksponowane w jej pobliżu, opodal Zamku Królewskiego

– ciekawostka: Z szablą króla związany jest przesąd,wedle którego upuszczenie szabli przez króla zwiastowało nieszczęścia i upadek miasta.

źródło i więcej informacji  : wikipedia

zdjęcie 1: wikipedia

3 thoughts on “Kolumna Zygmunta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *