Pomik Małego powstańca

Pomnik Małego Powstańca – pomnik na ulicy Podwale  , przy Murach Obronnych. Upamiętnia on najmłodszych uczestników powstania warszawskiego w 1944  roku. Został zaprojektowany przez Jerzego Jarnuszkiewicza.

W miejscu które jest poświęcone warszawskiej starówce nie można pominąć takiego wydarzenia jakim było Powstanie Warszawskie. Przybliżając Państwu Pomnik Małego Powstańca należałoby kilka słów o samym powstaniu wspomnieć (obszerniejsza relacja z powstania Warszawskiego i tego jak odbiło się ono na warszawskiej Starówce pojawi się w serwisie wkrótce ). Było to wydarzenie zbrojne przeciwko niemieckiemu okupantowi, był to swego rodzaju zryw narodowy, który rozpoczął się 1.08.1944 roku. Powstanie zorganizowane było przez  Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.   Zakończyło się ono niestety klęską po niespełna trzech miesiącach 3.10.1944 roku.

Podczas walk zburzonych zostało około 25% miasta a po ich zakończeniu, w wyniku celowego niszczenia burzono dalszą część Warszawy  czyli dalsze 35%. Wobec zniszczenia około 10% zabudowy podczas obrony we wrześniu 1939 roku  roku i 15% w wyniku powstania w getcie warszawskim, pod koniec wojny około 85% miasta leżało w gruzach. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturalny i materialny.

Dlaczego tutaj o powstaniu wspominamy? Ponieważ pomnik ten jak już wspomniano jest dedykowany najmłodszym powstańcom, dlatego że o naszą wolność i niepodległość walczyły i ginęły za nią dzieci. Jednak mało które były uzbrojone jak chłopczyk na pomniku… Małe dzieci, które powinny być wtulone w ramiona matek czy ojców, musiały poczuć smak wojny. Przechodząc obok tego pomnika zatrzymaj chwilę, pomyśl o  nich…

źródło danych: wikipedia

zdjęcia : własne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *