Wisła

Pisząc o Starym Mieście w Warszawie nie można pominąć Wisły, największej polskiej rzeki przepływającej przez stolicę , a będącej przy okazji ważnym elementem krajobrazu starówki.

Wisła przepływa przez Warszawę w okolicach 500 kilometra swojej długości

W Warszawie na jej trasie znajduje się aktualnie 8 mostów (stan na 11.2010) , z punktu widzenia starówki najważniejszy jest Most Śląsko Dąbrowski zwany dawniej Mostem Generała Kierbedzia

Dla Starego Miasta jest to miejsce relaksu , miejsce ładnych widoków, szczególnie ładne są te ze skarpy wiślanej. Nad samą Wisłą znajdują się niedawno wyremontowane ścieżki rowerowe, Barka będąca również lokalem rozrywkowym. Na wysokości podzamcza znajduje się przystań tramwaju wodnego.  Na podzamczu regularnie odbywały się imprezy kulturalne, najbardziej znane to Noc Świętojańska oraz Piknik Naukowy Radia Bis. Teraz główną atrakcją będzie budowany kompleks fontann multimedialnych. W latach 80-tych  na Wiśle na wysokości podzamcza odbywały się wyścigi motorowodne gdzie triumfował znany wielu osobom Waldemar Marszałek. Jednak Wisła dla Warszawy też niekiedy pokazywała groźne oblicze przez powodzie. co prawda nie dotknęły one starówki ale widok poziomu który urósł kilkakrotnie,  napawał grozą.

Zdjęcia własne: Wysoka fala Czerwiec 2010, okolice Skarpy Wiślanej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *