Ulica Freeta

Ulica ta łączy praktycznie Stare Miasto z Nowym Miastem. Ciągnie się od Barbakanu do Ulicy Kościelnej, w pewnym sensie jakby przebiegała przez środek warszawskiej Starówki.
Wzdłuż niej znajduje się wiele miejsc atrakcyjnych dla zwiedzających, praktycznie na żadnej z ulic Starówki nie ma ich aż tyle. Liczne kościoły z których każdy zachwyca , liczne kamienice z których każda ma swoją historię, Rynek Nowego Miasta , oraz na drugim końcu Barbakan. Do tego liczne urocze uliczki, to wszystko robi wrażenie szczególnie gdy zapada zmrok.  A historia ulicy sięga XIV wieku gdy przed północną bramą obronną powstał wydłużony plac. Pod koniec XIV wieku wokół placu zaczęły powstawać budynki. Miejsce nazwano Freta. Na początku XV wieku weszło ono w skład lokowanego miasta Nowa Warszawa, na odcinku pomiędzy Świętojerską, a Rynkiem Nowomiejskim jako ulica lokacyjna. Na początku ulica zabudowana była drewnianymi chatami, zabudowania były już zwarte i miały maksymalnie dwie kondygnacje. Znajdowały się w nich głównie kramy, browary, pracownie i warsztaty malarskie, złotnicze, sukiennicze, tkackie, budynki gospodarcze i mieszkalne.

W połowie XVII wieku  część zabudowań spłonęła. Pierwsze murowane kamienice powstały podczas odbudowy.  Ulica cały czas jednak miała przede wszystkim charakter handlowy (sklepy, szynki i winiarnie). W latach 1741-1772 funkcjonowały „czarne jatki”, w których swoje produkty sprzedawali szewcy.

Obecna zabudowa ulicy pochodzi z lat 1950-1955. Jest rekonstrukcją kamienic z XVIII wieku, które zostały zniszczone w 1944 r. Po II wojnie światowej ocalały jedynie mury niektórych budynków. Do kilku już nie dobudowywano wyższych pięter, w niektórych zmieniono styl. Nie zostały także odtworzone oficyny i budynki na tyłach posesji. Oryginalny jest bruk z kostek, z czerwonego granitu i chodniki z granitowymi krawężnikami  Odbudowę ulicy przeprowadzano stopniowo. Szeroka część ulicy w 1951 r. była w stanie surowym, a większość kamienic była oddana do użytku w 1955 r.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *