Mariensztat

Mariensztat przylega od południa do Starego Miasta, leżąc u stóp Zamku Królewskiego, od którego jest jednak oddzielony nasypem prowadzącym na most Śląsko-Dąbrowski. Jest to jedno z najmniejszych osiedli Warszawy oddane do użytku wraz z nową arterią komunikacyjną (trasą Wschód-Zachód) 22 lipca 1949 roku.
Było to także pierwsze warszawskie osiedle zbudowane po II wojnie światowej na miejscu doszczętnie zniszczonego w powstaniu warszawskim, przedwojennego Mariensztatu. Zachowano częściowo fasadyniektórych domów, projektując jednak inne, choć na owe czasy nowoczesne wnętrza. Mariensztat składa się z 23 kamieniczek, wzniesionych z cegły z rozbiórki zniszczonej Warszawy.
Osiedle posiada zrównoważoną, niewysoką zabudowę i dużo zieleni. W niczym nie przypomina jednak ani charakteru, ani zabudowy istniejącej w tym miejscu do II wojny światowej.
Na samym początku Mariensztat był jurydyką, założoną przez Eustachego i Marię Potockich w1762 roku. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od imienia Marii „miasto Marii” (niem. Marienstadt ). Jurydyka położona była na terenie powstałym po przesunięciu się Wisły, na tyłach ogrodów bernardynów i Radziwiłłów. Teren miasteczka obejmował rynek z ratuszem oraz 8 ulic, w tym cztery brukowane, natomiast większość zabudowy była drewniana. W 1780 roku jurydyka została odkupiona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który nadał jej prawa miejskie, a w 1781 roku został połączony z jurydyką Stanisławów. W 1784 roku król podarował obie jurydyki Starej Warszawie w zamian za tereny na Solcu położone obok akurat powstających Łazienek.
Współczesny Mariensztat to pierwsze powojenne osiedle mieszkaniowe, zaprojektowane przez Zygmunta Stępińskiego oraz Józefa Sigalina. Jego zabudowa w niewielkim tylko stopniu przypomina ten przedwojenny. Niskie kamieniczki nawiązujące do architektury XVIII wieku w rzeczywistości są blokami o niewielkich mieszkaniach. Niektóre bloki budowano bijąc rekordy szybkości, zaledwie w kilka dni, co odbiło się na nie najlepszej jakości murów. Osiedle oddano do użytku 22 lipca 1949 roku, wraz z trasą W-Z.

źródła: Wikipedia, WarszawaWikia

grafiki : Piaskarze – obraz Aleksandra Gierymskiego przedstawiający wybrzeże Wisły w rejonie Mariensztatu ok. 1880, Warsaw Mariensztat Warsaw St. Mariensztat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *